1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Україна на Берлінале: кіно є, але нема кіноіндустрії

15 лютого 2011 р.

Українсько-російсько-німецький фільм «В суботу» викликав неоднозначну реакцію глядачів Берлінале. Україські роботи, представлені на Європейському кіноринку, що проводиться в рамках фестивалю, зустрічали більш тепло.

https://p.dw.com/p/10HSG
Директор фестивалю Дітер Косслік особисто зустрічав гостей перед показом фільму "В суботу"Фото: DW

«В суботу» - овації чи розчарування?

Перші два покази дев’яноста дев’ятихвилинного фільму “В суботу”, які відбулися у Берлінському кінопалаці, зібрали повну залу глядачів. Незважаючи на підвищений інтерес у світі до Чорнобильської теми, невдовзі після початку частина глядачів почала залишати залу. Реакція на переглянуту стрічку виявилася доволі неоднозначною: одні були у захваті від акторської майстерності, інші цілковито розчарувалися у втіленні самого сюжету.

Ukrainische Kinematografisten auf Berlinale 2011
Режисер фільму "В суботу" Олександр МіндадзеФото: DW

«На жаль, фільм мені не сподовався, - каже глядачка. - Я напружено стежила за розвитком сюжету – було багато потенціалу, який можна було реалізувати, але стрічка не вдалася». «Як на мене, фільм поганий. Тривав постійний повтор сцен і весь фільм можна було вкласти у півгодини», - ділиться своїм враженням інший кіноман. Є й такі, хто задоволений стрічкою: «Формально та за змістом фільм складний. Однак переглянувши його, я зрозумів більше про страшну чорнобильську катастрофу і про те, як люди там жили і працювали». «А мене просто хапає за «живе». У мене немає слів – лише сльози в очах», - каже ще один глядач.

Ізраїль зацікавився «Трьома історіями Галичини»

Окрім стрічки “В суботу”, увагу професіоналів та просто глядачів привернули також представлені на українському стенді в рамках Європейського кіноринку два ігрові повнометражні фільми – «Мільйон до неба» Ігоря Копилова та «Аня, “Волга”, Рок-н-Ролл» Костянтина Коновалова. Водночас цікавилися й трейлером першого українського фільму у форматі 3D «Кохаю і крапка», а також збіркою із семи короткометражних фільмів та трьох анімацій.

Berlinale Palast am frühen Morgen
Кінопалац БерліналеФото: DW

«До нас завітали представники ізраїльського кінофестивалю, які дуже зацікавилися фільмом «Три історії Галичини», що ми представляли в Каннах на кіноринку, - розповіла заступник директора Української кінофундації Олександра Миколишин. - Крім того, підійшов представник німецького фестивалю короткометражних фільмів, який дуже зацікавився нашим диском «Українська сучасна панорама», що включає найкращі фільми цього жанру».

Місія виконана?

Сучасним українським кіно цікавилися серед іншого представники Чехії, Франції, Італії та інших країн. Заходило також чимало дистриб’юторів та представників інших компаній, які займаються пошуками цікавих фільмів, додала пані Миколишин.

Водночас продюсер Єгор Борщевський щодо українського кіно вважає, що воно є, але немає кіноіндустрії, яка може донести його світові. Так, Європейський кіноринок дав, приміром, можливість представити стрічку «Аня, «Волга», Рок-н-Ролл», що викликала хай не ажіотажний, та все ж інтерес. «Після показу ми отримали в принципі той результат, на який очікували. Адже все ж таки ми привезли специфічний “артхаусний” фільм, фільм “настрою”. Тож, можна сказати, своє завдання тут на фестивалі ми виконали», - переконаний Борщевський.

З «Кампусу» – на вечірку

Ukrainische Kinematografisten auf Berlinale 2011
Володимир ІвановФото: DW

У секції “Берлінале Талент Кампус” цьогоріч Україну представляють молода звукорежисер з Києва Марія Нестеренко та оператор-постановник та художник фільмів Володимир Іванов – у кінематографічних колах більше відомий як Khrust. За плечима в оператора вже десять повнометражних фільмів, які отримували нагороди міжнародних кінофестивалів. «Той досвід, який я отримав тут за ці чотири дні, дуже сильно змінив моє ставлення до процесу виробництва кіно, тобто як люди роблять кіно у всьому світі», - ділиться враженнями Іванов.

У “Берлінале Талент Кампус” українським кіномитцям цього року компанію склали майже три з половиною сотні представників з 88 країн світу. Молоді українські кіноталанти взяли участь у щорічній «українській вечірці», яка відбулася в понеділок увечері. Розважала гостей співачка, а віднедавна й акторка Камалія.

Автор: Андрій Вовк
Редактор: Христина Ніколайчук